Inżynieria odwrotna
Inżynieria odwrotna (ang. Reverse Engineering), nazywana również inżynierią wsteczną, to proces, w którym produkty są szczegółowo analizowane w celu wyodrębnienia z nich informacji projektowych. Proces umożliwia określenie, w jaki sposób produkt został zaprojektowany, dzięki czemu można go odtworzyć. Inżynieria odwrotna pozwala na uzyskanie modelu obiektu rzeczywistego (np. części zamiennych, matryc czy tłoczników) w formie trójwymiarowej – zdigitalizowanej 3D. W praktyce oznacza to, że gdy w danej maszynie zepsuje się jakiś komponent lub podzespół, który np. nie jest już dostępny na rynku lub nie można zdobyć jego dokumentacji technicznej, stosuje się właśnie odwzorowanie odwrotne, by wyprodukować brakujący element.
Niezbędnym elementem wykorzystywanym w procesie związanym z inżynierią odwrotną jest stosowanie specjalistycznych skanerów 3D takich jak ARTEC LEO używany w naszej firmie.
Urządzenie dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu oraz mobilności umożliwia wykonywanie skanowania 3D na rozmaitych obiektach niezależnie od ich wielkości. Pozwala dokładnie odwzorowywać duże powierzchnie, a po zbliżeniu urządzenia do skanowanego obiektu – jego skomplikowane detale. Dzięki zastosowaniu 3D HDR, Artec Leo bez problemu skanuje również teksturowo problematyczne obszary, takie jak obiekty czarne i błyszczące. Po uzyskaniu modelu można rozpocząć pracę na przykład nad produkcją potrzebnego komponentu. W tym zaś celu wykorzystywane są nowoczesne obrabiarki CNC [takie jak laser czy tokarka], którymi również dysponuje nasza firma.
Jeśli masz inne pytania
kliknij w przycisk obok i skorzystaj z formularza